Linos Museum | Το Αθάνατο Κρασί του ’21
1176

Το Αθάνατο Κρασί του ’21

Ζούμε στις παραμονές των 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση του 1821. Ένα ιστορικό ορόσημο για την πορεία του Ελληνικού Έθνους. Το Λαογραφικό μουσείο ΛΙΝΟΣ δε θα μπορούσε παρά να ανοίξει το μοναδικό αυτό κεφάλαιο της Ελληνικής Ιστορίας με ένα αφιέρωμα σχεδιασμένο για τα σημερινά παιδιά, με στόχο και όραμα να εμπνεύσει στις καρδιές τους την αγάπη για την ελευθερία και την πατρίδα.

Σε αυτή την εκπαιδευτική δράση οι μαθητές θα:
  • Ακούσουν τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη να τους μιλάει από την Πνύκα για τον αγώνα των Ελλήνων για την Ελευθερία.
  • Μπουν στο σπίτι των Αγωνιστών και θα ταξιδέψουν στο πώς περνούσαν μία μέρα μαζί με την οικογένειά τους.
  • Εξερευνήσουν αναμνηστικά και ενθύμια της εποχής του 1821 (μαρτυρίες, δημοτικά τραγούδια κα).
  • Γνωρίσουν το βίο και τα έργα σπουδαίων προσώπων του Αγώνα, ειδικά της Πελοποννήσου.

Sorry, the comment form is closed at this time.